עידן הדברות
הדברה ירוקה ואורגנית

הדברת סוגי מזיקים שונים

אנו בחברת עידן הדברות ממרכז הארץ,נתקלים לא פעם בשאלות שונות ומגוונות מקהל לקוחותינו, המון פעמים קורה שהלקוח שרוצה להזמין מדביר לביתו ,או שנתקל באיזה שהוא מזיק בבית איננו יודע מה לעשות :

האם לטפל בבעיה לבד? או שמא לחכות ואולי הבעיה תחלוף מאליה? אולי להזמין מדביר? איך קוראים לחרק הזה למען השם? איך אני בוחר מדביר? האם החרק הזה מסוכן ?

אנו ממליצים שברגע שנתגלתה פעילות לא רצויה בבית הזמינו מדביר מקצועי וחסל.

סוגי מזיקים שונים ואופן הדברתם:


הדברת סוגי מזיקיםהדברת תיקניםמי לא נתקל פעם בחייו בתיקן? כולנו נתקלנו בפרק זמן זה או אחר בסוג כלשהו של תיקן,דרכי ההדברה מגוונות: שיטה אחת היא בעזרת חומר ריסוס שהמדביר מרסס בביתכם, לאורך כל

הפנלים ,בתוך ארונות המטבח,על השיש,ובפתחי הביוב.

שיטה שניה היא פיזור פיתיונות  מורעלים,הפתיונות מגיעות בצורת ג'ל שהמדביר מפזר במקומות

אסטרטגיים בבית,התיקן אוכל מהפיתיון מורעל ומת. שיטה נוספת היא באמצעות איבוק, במקומות שלא ניתן לרסס מכל סיבה שהיא ,ניתן לפזר אבקה רעילה שבזמן שהתיקן נוגע בה היא בעצם חודרת לגופו בחלקיקים מיקרוסקופיים ואז מרעילה אותו.

הדברת נמלים: בעולם קיימים אלפי סוגים של נמלים ,חלקן אף מסוכנות מאוד לאדם ובעלות יכולת אפילו להרוג אדם בוגר,אצלנו בארץ סוגי הנמלים הקיימים לא מסוכן לאדם וגורם בעיקר נזק סביבתי

למראית עין כגון תלי חול שנוצרים בבית ובחצר ושיירות של נמלים שמתרוצצות מסביבנו.

דרך ההדברה של הנמלים דומה מאוד לדרך ההדברה של המקקים , אך משום שהנמלים מגיעות במאסות גדולות הרבה יותר מהמקקים רצוי לחזור על פעולת ההדברה שנית לאחר כחודש מהפעולה הראשונית וזאת על מנת להבטיח פתרון מלא וסופי לבעיה.

הדברת פרעושים: פרעוש זה חרק קטן מאוד, גודלו כגודל ראש של סיכה ,צבעו שחור והוא בעל יכולת מדהימה לנתר ולקפוץ עד פי 150 מגובהו, ניתן להשוות זאת לאדם שמסוגל לנתר מהקרקע ועד לקומה האחרונה במגדלי עזריאלי. 

הפרעוש מגיע אלינו בעיקר מחיות הבית והרחוב  כמו כלבים , חתולים, חולדות ועוד.  התפרצות של פרעושים תגיע בעיקר לאחר המלטה של חתולים או כאשר קיים פגר של חייה בקרבת מקום.

כאשר גילינו פרעושים בקרבנו (על ידי עקיצות בחלק הגוף התחתון ) רצוי להזמין מדביר מוקדם ככל האפשר משום שהפרעוש מתרבה במהירות מסחררת. 

הדברת פרעושים מתבצעת על ידי ריסוס מסיבי של כל רצפת הבית, השטיחים, מקומות המרבץ של חיות המחמד ומסביב לבית.

כדי להבטיח קטילה מוחלטת המדביר ירסס בנוסף חומר הדברה מיוחד שנקרא  igr  ותפקידו למנוע מהביצים שיבקעו בעתיד להגיע לרמת בגרות מינית ולהשאירם צעירים עד למותם כדי שלא יוכלו להתרבות בעתיד.

הדברת קרציות: הקרצייה הנה חרק בגודל של עד 3 מ"מ , צבעה חום כהה וניתן למצוא אותה בעיקר על חיות המחמד שלנו, הקרציה מאוד מטרידה את החיות וגורמת להם לגרד חזק ולדימומים כבדים,כאשר יש קרציות בכמות גדולה הן מתחילות להתפזר בבית ובחצר ולהתרבות בצורה מהירה.

הקרצייה בעלת שריון קשה והיא כמעט חסינה לחומרי הדברה ,לכן חשוב להזמין מדביר מקצועי שידע לתת מענה הולם לבעייה.

שיטת ההדברה של הקרצייה דומה לשיטת ההדברה של הפרעוש אלא שכאן בנוסף לכל הפעולות הרגילות יש חובה לרסס גם את כל קירות הבית עד לגובה של מטר אחד מהקרקע וזה בגלל  שלקרצייה יש יכולת טיפוס גם על קירות חלקים.

הדברת עכברים וחולדות: עכברים וחולדות הם יצורים מזיקים מאוד ומעבירי מחלות רבות לאדם. 

העכבר גודלו עד שמונה ס"מ  ומשקלו עד 400  גרם,  החולדה יכולה להגיע עד לגודל של 30  ס"מ  ולמשקל של עד שלושה קילוגרם !

ניתן להבחין בפעילות של עכברים וחולדות ע"י מספר דרכים: גללים דמויי אורז שחור -עכבר, גללים דמויי גרעין של זית שחור - חולדה,  כירסום של צינורות או חפצים שונים בבית,  קולות של ציוץ או כירסום בעיקר בלילה, סימני שתן צהובים לאורך הפנלים,  או ידי הימצאות שאריות מזון אכול במקומות שונים בבית. 

חולדות ועכברים רצוי להדביר באמצעות מדביר מוסמך בלבד , המדביר יגיע ויפזר פתיונות שונים בהתאם למצב הנתון בבית ובהתאם למשתנים כגון חיות מחמד שבבית או תינוקות , לאחר שהמזיקים נתפסו בפיתיון המדביר יגיע שנית ויאסוף את הפגרים לאחר חיטוים.

הדברת צרעות: הצרעות הן יצור חברתי מאוד והן פעילות בעיקר מחודש אוקטובר ועד חודש מאי. 

בדרך כלל הן בונות את הקן בסדקים וחרכים בקירות שמחוץ לבית או על צמרות עצים.


בכל קן נמצאת מלכה אחת שתפקידה להטיל ביצים בלבד ופועלות שמספרן יכול להגיע לאלפים ותפקידן לספק את כל צרכי הקן כמו אוכל וחומרי בניין. 

חשוב לדעת שברגע שהמלכה מתה כל הקן מתחסל מיידית !! ברגע שנתקלתם בצרעות שמעופפות ליד ביתכם קראו למדביר ואל תנסו להתעסק איתן לבד.

זכרו-למדביר יש ציוד לבוש ומיגון מקצועי ורק הוא יוכל לטפל בבעיה בצורה נאותה וזהירה.

לרוב ברגע שהמדביר גילה את הקן הוא יפזר בתוכו חומר מאלחש למניעת עקיצתו, ולאחר מכן ירסס את כל הקן בחומר הדברה עד לקטילת הקן כולו.

במקרים חריגים בהם לא ניתן לאתר את הקן או שלא ניתן להגיע אליו, קיימת שיטת פעולה נוספת שהיא פיזור פיתיונות מורעלים בסביבת הקן , הפועלות לוקחות איתן את הפיתיון לקן, המלכה אוכלת ממנו מתה ובעקבות כך מתחסל הקן כולו.

הדברת טרמיטיםטרמיטים הם חרקים דמויי נמלה, לחלחם יש כנפיים והם מסוגלים לעוף, הטרמיטים עיוורים והם רגישים לאור השמש ,ברגע שהטרמיט נפגש עם אור חזק הוא ימות במקום.

הטרמיטים נמצאים בעיקר מתחת לריצוף שבביתינו , קן של טרמיטים יכול להגיע בקלות למאות אלפי פריטים ,הטרמיטים גורמים נזק בעיקר למוצרי עץ כגון משקופי דלתות, ארונות, מיטות וכל סוג של עץ מכיון שבעץ יש חומר פעיל שממנו ניזונים הטרמיטים.

לטרמיטים יש מלכה אחת בקן ,ברגע שהיא מתה-מתחסל הקן כולו. ניתן לאתר מפגע טרמיטים על ידינסורת של עץ מסביב למשקופים או לארונות ונחילים דמויי בוץ על הקירות.

שיטת הדברת הטרמיטים שונה משאר המזיקים , כדי לדביר טרמיטים בצורה יעילה המדביר חייב לקדוח חורים בקוטר 5 מ"מ לתוך הרצפה, במרווחים של עד 40  ס"מ, לאורך כל הפנלים  שבבית, לאחר מכן המדביר יחדיר חומר הדברה בלחץ גבוה לתוך החורים האלה עד להרטבה מלאה של החול שמתחת לריצוף, לסיום יאטום המדביר את החורים בחומר מיוחד שמתקשה מיידית .

לאחר הדברה מוצלחת של טרמיטים החומר נשאר מתחת לרצפה לשנים רבות והמפגע לא יחזור עוד לביתכם.

אנו מקוים שלמדתם כמה מושגים בקשר למזיקים שסובבים אותנו , והשכלתם להבדיל בין סוג אחד למשנהו.


אודות כותב המאמר עידן הדברות

הסבר כללי ומפורט בנוגע להדברת סוגים שונים של מזיקים בביתנו

פורסם על ידי עידן הדברות באתר Maker ועלה גם בקישור הבא.

logo בניית אתרים